Mreža udruženja građana, novinara i medija protiv nasilja predložila je sled koraka koji bi doveli do ispunjenja zahteva.
- Potrebno je da 20 narodnih poslanika pokrene proceduru za smenu članova Saveta REM-a u Skupštini.
- Potrebno je da svi predlagači pozovu svoje članove u Savetu REM-a da daju ostavke. Predlagači su: univerziteti, crkve i verske zajednice, saveti nacionalnih manjina, udruženja izdavača, novinara, filmskih, scenskih i dramskih umetnika i kompozitora, građana čiji su ciljevi ostvarivanje slobode izražavanja i zaštita dece.
Da bi REM bio nezavisan i stručan, narodni poslanici moraju da iniciraju hitnu izmenu Zakona o elektronskim medijima.
- Hitna izmena Zakona o elektronskim medijima prioritetno podrazumeva: uvođenje kriterijuma za izbor članova Saveta REM-a i izbacivanje skupštinskih odbora kao predlagača.
- Po izmeni Zakona, narodni poslanici moraju hitno da pokrenu izbor novog Saveta REM-a uz puno poštovanje novih pravila.
Relevantni događaji
11. maja predsednica Saveta REM-a Olivera Zekić ocenila je kao politički zahtev opozicije da članovi tog tela podnesu ostavke, i da bi o tome trebalo da raspravlja Skupština Srbije
7. juna udruženja građana u zajedničkom saopštenju pozvalo je članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) da podnesu neopozive ostavke
8. juna Članica Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) Srbije Judita Popović podnela je ostavku na tu funkciju i izjavilla da je “shvatila u proteklih mesec dana da je postalo besmisleno ostati u telu koje se ne snalazi u prostoru i vremenu i zanemaruje ogromne društvene turbulencije i nezadovoljstvo javnosti“
8. juna članica Saveta REM Višnja Aranđelović rekla je da razmišlja izjavila je da razmišlja o ostavci
22. juna predsednica Vlade Ana Brnabić na Sednici Skupštini Srbije ocenila zahtev opozicije za smenu članova REM-a nerelavantnim, jer ih, kako je naglasila, ona ne postavlja